Znáte hlavní typy lokomotiv?

Cestování po železnici má u nás poměrně dlouhou tradici. Není se čemu divit, jelikož železniční síť je u nás poměrně hustá, což logicky znamená možnost odjed odkudkoliv a přijet kamkoliv. Společně vám představím i hlavní typy lokomotiv, které jste na svých cestách mohli, nebo stále můžete potkat. Nejprve začnu několika historickými kousky, kam se řadí parní lokomotivy. Ty dnes na našich kolejích najdeme spíše jenom z toho důvodu, že se koná významná událost a je třeba oprášit jejich krásu. Na klasických tratích jsou dnes již minulostí. Přesto pro některé modely nebylo problém zvládnout rychlosti i přes 130 kilometrů v hodině.

Elektřina stále dominuje

Nejenom, že je elektřina poměrně levním zdrojem energie, ale je také poměrně čistá a efektivní. I proto je k pohonu mnohých lokomotiv neustále využívána. Říci díky tomu musíme mimo jiné také to, že dnes můžeme daný segment rozdělit jak na samostatné lokomotivy, tak na elektrické jednotky. První skupina jsou skutečně klasickými lokomotivami jako takovými, ke kterým následně připojíme také konkrétní vagon. Druhou skupinou jsou spíše modernější jednotky , které už zároveň tvoří celé kompletní vlakové soupravy. Ty můžeme znát například z různých regionálních, nebo dálkových vlaků, kde je možné využívat elektrickou síť. Samozřejmě zde musím dodat i to, že elektrické varianty jsou velmi ekologické, což je plus.

Motorové jsou stále hitem

Především na menších tratích, nebo v případě nákladních vlaků to jsou motorové lokomotivy, které dnes můžete také spatřit nejenom při svých cestách po železnici. Jejich princip je poměrně jednoduchý. Jejich součástí je vznětový, tedy naftový motor, který lokomotivu jako takovou pohání. I zde musím říci, že mimo klasické lokomotivy jsou na našich tratích stále viditelné takzvané motorové vozy a celé jednotky. Najdeme je hlavně na velmi krátkých tratích, a to ve svých typických žluto – červených podobách, popřípadě v modernějším provedení.

Na závěr musím dodat, že i vývoj pohonu lokomotiv jde neustálým tempem kupředu. Na rozdíl od alternativních pohonů u automobilů je zde stále vše testováno jenom v laboratorních podmínkách. A to hlavně proto, že lokomotiva musí umět nabídnout především dostatečný výkon na delší dobu, což může být u alternativních pohonů hlavní problém.