Prozradím vám, jaké jsou nejrychlejší vlaky světa

Pokud cestujete po naší železnici, obvykle žádné rychlostní rekordy lámat nebudete. A to z toho důvodu, že u nás je železniční doprava vlivem starší techniky a koridorů stále ještě pomalá. Jinak tomu je v zahraničí, kde musím objektivně říci, že jsou vlaky skutečně velmi rychlé. Začnu hned tím, který je skutečnou špičkou. Je to japonský Maglev, který velmi dlouho držel rekord v podobě rychlosti 590 kilometrů v hodině. V loňském roce se mu však podařilo tento rekord ještě výrazně vylepšit, a to až na hodnotu 603 kilometrů v hodině. Jedná se tedy o ten nejrychlejší vlak, který aktuálně existuje. To vše hlavně díky tomu, že se umí pohybovat na polštáři z magnetického pole.

Dominují také Italové

Nejsou to jenom Japonci, jelikož jsou to i Italové, kteří v rychlostech vlaků dominují. Ti totiž přišli s nejrychlejším vlakem v Evropě. Ten nese název Frecciarossa 1000 a je spojený s faktem, že dokáže jezdit stabilní rychlostí, které bude až 400 kilometrů za hodinu. A to v rámci běžného provozu. Díky tomu bude možné zkrátit čas jízdy mezi Římem a Milánem, kde bude tento vlak jezdit. Hravě tak strčil do kapsy i dalšího evropského velikána, kterým je dnes tolik známé TGB. I to je z hlediska evropských železnic velký unikát, jelikož dokáže celkem hravě zvládnout i rychlost, která činí 450 kilometrů v hodině.

Jaké další vlaky mají nadvládu?

Nyní se spolu s vámi podívám i na několik dalších vlaků, které dnes můžeme označit za celosvětové dominanty. Pokud zůstaneme v Evropě, je to třeba vlak Eurostar. V Číně je to zase vlak Taiwan High Speed Rail. Oba dva shodně zvládnou rychlost 300 km/h. O něco rychlejší je třeba korejský KTX Rail Systém, pro který není problém dosáhnout rychlosti celých 350 kilometrů v hodině. Ano tím samozřejmě nekončím, jelikož jenom o 20 kilometrů v hodině méně dokáže během běžného provozu jezdit německý InterCityExpress. Dále je to i Train à Grande Vitesse z Francie, nebo Shinkansen Trains, které můj přehled nejrychlejších vlaků uzavírají. Oba dva jezdí shodně rychlostí ve výši 300 kilometrů za hodinu, což je velmi dobrá hodnota.