Prozradím vám, jaké jsou nejrychlejší vlaky světa

Pokud cestujete po naší železnici, obvykle žádné rychlostní rekordy lámat nebudete. A to z toho důvodu, že u nás je železniční doprava vlivem starší techniky a koridorů stále ještě pomalá. Jinak tomu je v zahraničí, kde musím objektivně říci, že jsou vlaky skutečně velmi rychlé. Začnu hned tím, který je skutečnou špičkou. Je to japonský Maglev, který velmi dlouho držel rekord v podobě rychlosti 590 kilometrů v hodině. V loňském roce se mu však podařilo tento rekord ještě výrazně vylepšit, a to až na hodnotu 603 kilometrů v hodině. Jedná se tedy o ten nejrychlejší vlak, který aktuálně existuje. To vše hlavně díky tomu, že se umí pohybovat na polštáři z magnetického pole.

Dominují také Italové

Nejsou to jenom Japonci, jelikož jsou to i Italové, kteří v rychlostech vlaků dominují. Ti totiž přišli s nejrychlejším vlakem v Evropě. Ten nese název Frecciarossa 1000 a je spojený s faktem, že dokáže jezdit stabilní rychlostí, které bude až 400 kilometrů za hodinu. A to v rámci běžného provozu. Díky tomu bude možné zkrátit čas jízdy mezi Římem a Milánem, kde bude tento vlak jezdit. Hravě tak strčil do kapsy i dalšího evropského velikána, kterým je dnes tolik známé TGB. I to je z hlediska evropských železnic velký unikát, jelikož dokáže celkem hravě zvládnout i rychlost, která činí 450 kilometrů v hodině.

Jaké další vlaky mají nadvládu?

Nyní se spolu s vámi podívám i na několik dalších vlaků, které dnes můžeme označit za celosvětové dominanty. Pokud zůstaneme v Evropě, je to třeba vlak Eurostar. V Číně je to zase vlak Taiwan High Speed Rail. Oba dva shodně zvládnou rychlost 300 km/h. O něco rychlejší je třeba korejský KTX Rail Systém, pro který není problém dosáhnout rychlosti celých 350 kilometrů v hodině. Ano tím samozřejmě nekončím, jelikož jenom o 20 kilometrů v hodině méně dokáže během běžného provozu jezdit německý InterCityExpress. Dále je to i Train à Grande Vitesse z Francie, nebo Shinkansen Trains, které můj přehled nejrychlejších vlaků uzavírají. Oba dva jezdí shodně rychlostí ve výši 300 kilometrů za hodinu, což je velmi dobrá hodnota.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *